Zgłoś sugestię

Projekt rozporządzenia w sprawie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia

rozporzadzenia.jpg

Na gruncie nowej dyrektywy 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych podstawowym dokumentem potwierdzającym spełnianie warunków udziału w postępowaniu będzie Jednolity Europejski Dokument Zamówienia, o którym mowa w art. 59 nowej dyrektywy.


Jednolity Europejski Dokument Zamówienia to oświadczenie własne wykonawcy, w którym wykonawca potwierdza, że nie podlega wykluczeniu i spełnia ustalone przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu, w tym obiektywne kryteria mające na celu ograniczenie liczby wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu.

Pełnej dokumentacji potwierdzającej spełnianie warunków udziału w postępowaniu zamawiający będzie żądał jedynie od wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Dodatkowo, na każdym etapie postępowania, zamawiającemu będzie przysługiwało uprawnienie do zwrócenia się do wykonawców o przedłożenie wszystkich lub niektórych dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania.

Dyrektywa przewiduje, że Jednolity Europejski Dokument Zamówienia będzie sporządzany na standardowym formularzu, który ma zostać przyjęty przez Komisję Europejską w drodze aktu wykonawczego. Obecnie projekt rozporządzenia Komisji w tym zakresie jest konsultowany w ramach Komitetu doradczego ds. zamówień publicznych.


Projekt rozporządzenia KE ustanawiającego standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia:
http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/GetFile1.aspx?attid=8143

Załącznik do rozporządzenia:
http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/GetFile1.aspx?attid=8144