Zgłoś sugestię

Brak jednolitej linii orzeczniczej KIO

jednolita linia orzecznicza

Z opublikowanej niedawno Informacji Prezesa Urzędu o funkcjonowaniu Krajowej Izby Odwoławczej w 2012 roku możemy dowiedzieć się szeregu ciekawych rzeczy. Jedną z nich, jest fakt, że nadal w kilku obszarach KIO orzeka niespójnie.


Sprawozdanie jest opracowaniem analitycznym obrazującym w pierwszej kolejności usytuowanie Krajowej Izby Odwoławczej w polskim systemie zamówień publicznych. W kolejnym rozdziale polskie rozwiązania zostały przedstawione na tle prawa europejskiego oraz uregulowań wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Ponadto, sprawozdanie zawiera w części II szereg danych statystycznych obrazujących m.in. skalę wnoszonych odwołań w polskim systemie odwoławczym, strukturę i sposób ich rozpatrywania oraz skargi na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej.

Bardzo interesująca jest jednak części IV, w której Prezes Urzędu zwraca uwagę na najważniejsze problemy, jakie miała Izba przy rozpatrywaniu odwołań w roku 2012, wskazując m.in., że pomimo upływu 3 lat od dokonania ostatnich istotnych zmian w systemie zamówień publicznych (biorąc pod uwagę okres od stycznia 2010 r. - kiedy do Prawa zamówień publicznych została wdrożona dyrektywa odwoławcza 2007/66/WE - do grudnia 2012 r.), Izbie w roku 2012 nadal nie udawało się wypracować spójnej linii orzeczniczej w wielu kluczowych dla polskiego systemu zamówień publicznych obszarach.

Opierając się na przykładach, w Informacji wskazano na niektóre z nich:
1. przesłanki wykluczenia wykonawcy na podstawie art. 24.1.1, art. 24.1.1a oraz art. 24.2.3,
2. powoływanie się przez wykonawców na potencjał podmiotu trzeciego w trybie przetargu nieograniczonego oraz w prekwalifikacjach,
3. skutki uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów odwołania,
4. wykraczającego poza kognicję Izby kreowania postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
5. ustalenie wpływu na wynik postępowania przy badaniu interesu we wnoszeniu środków ochrony prawnej
6. charakteru orzeczeń sądów okręgowych, wydanych w postępowaniu skargowym w zakresie dopuszczalności przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.