Zgłoś sugestię

Polskie zamówienia publiczne według OECD

logo-oecd.png

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała najnowszy Przegląd Gospodarczy Polski. Przegląd z jednej strony wysoko ocenia zmiany gospodarcze zachodzące w Polsce w ostatnich dekadach z drugiej strony przedstawia zalecenia dotyczące obecnej sytuacji gospodarczej koncentrując się na kwestii rynku pracy i konkurencyjności. W tym kontekście raport odnosi się również do zamówień publicznych i ich znaczącej pozycji dla gospodarki w odniesieniu do konkurencyjności.


Raport zwraca uwagę na nadmierne znaczenie kryterium najniższej ceny przy udzielaniu zamówień publicznych i zaleca zmianę praktyki w tym zakresie na rzecz wyboru ofert gwarantujących najlepszą relację jakości do ceny w oparciu o pozacenowe kryteria oceny ofert, w tym kryteria środowiskowe. Podkreśla się, że takie podejście będzie wymagało wzmocnienia kwalifikacji personelu zamawiającego w odniesieniu do kryteriów pozacenowych.

Raport zwraca również uwagę na zagrożenia dla "neutralności procesu udzielania zamówień publicznych" wynikające z niebezpieczeństwa preferencyjnego traktowania na poziomie lokalnym spółek publicznych działających w sektorach zarządzania odpadami, gospodarki wodnej i transportu publicznego. Poza tym, wskazuje się że redukcja nadmiernej biurokracji w wielu sektorach, w tym w odniesieniu do zamówieniach publicznych, poprawi ogólny poziom konkurencyjności jak i transparentności rynku.

Skrót raportu dostępny jest na stronie organizacji pod adresem
www.oecd.org/eco/surveys/economic-survey-poland.htm